Tallinnas kogunevad Euroopa juhtivad nahkhiire-eksperdid 16.05.2018

Tallinnas kogunevad Euroopa juhtivad nahkhiire-eksperdid
14.-17. mai toimub Eestis esmakordselt rahvusvaheline nahkhiireekspertide suursündmus, kuhu kogunesid Euroopa nahkhiirte kaitse lepinguga EUROBATS seotud riikide esindajad. Eestisse on kohale tulnud nahkhiireuurijate täielik tipptase, kokku 80 eksperti ja ametnikku enam kui 40 riigist. Kohtumisel arutatakse mitmeid nahkhiirte kaitse olulisi sõlmküsimusi, muuhulgas seda, kuidas mõjuvad nahkhiirtele kliimamuutus, tuulepargid ja valgusreostus, milline on nahkhiirte maapealsete ja maa-aluste varjepaikade seisund Euroopa riikides, aga ka seda, kuidas paremini tõsta inimeste teadlikkust nahkhiirtest ja kuidas inimesed saavad nahkhiirte eluolu paremaks muuta.
Ülevaade nahkhiirte loendustest ja edasised tegevused nende kaitsel
Eelmise aasta lõpus avalöögi saanud projekt EstBatLIFE kogub jõudumööda tuure. Aasta esimesed kuud on möödunud projektialadel seirates ja kaitsekorralduslikke tegevusi ette valmistades. Kõigil läbi uuritud aladel tuvastasime seire käigus nahkhiirte maa-alustes talvituskäikudes inimkülastusi. Talvel on aga neis käikudes inimeste viibimine lubatud vaid eriloal, mistõttu on kõik need tuvastatud külastused seadusevastased. Lisaks sellele tuli ELFi nahkhiireeksperdi Lauri Lutsari sõnul dokumenteerida inimeste tegevusjäljed, korjata aladelt külmumise ja häirimise tõttu surnud nahkhiired ja mõõta inimtegevusest kõige enam mõjutatud Humala käigustiku temperatuurimuutusi.
Saue Valdur: Naabriteks nahkhiired – välimusega nunnumeetrit lakke ei viska, aga hoidma peab neid siiski
Saue vallas on kaks nahkhiirte talvituspaika – Kiia küla kandis Vääna-Postil ja Laagris. Mõlemad on ametlikud looduskaitsealused püsielupaigad, mida seadus keelab septembrist aprilli lõpuni külastada, aga just sel talvel toimus Vääna-Postil Peeter Suure merekindluse maa-alustes tunnelites paiknevas talvituspaigas lubamatu sissetung.
See on väga vaikne tekst